Special Purpose Racks
- (1)
- (19)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (6)
- (14)
- (3)
- (21)
- (42)
- (4)
- (2)
- (27)
- (4)
- (3)
- (4)
- (98)
- (4)
- (14)
- (13)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (2)
- (1)
- (43)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (52)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (21)
- (1)
- (1)
- (11)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (8)
- (3)
- (1)
- (1)
- (5)
- (12)
- (18)
- (1)
- (2)
- (41)
- (1)
- (1)
- (16)
- (1)
- (1)
- (183)
- (92)
- (1)
- (1)
- (18)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (7)
- (3)
- (3)
- (3)
- (1)
- (5)
- (16)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (8)
- (8)
- (5)
- (14)
- (3)
- (1)
- (4)
- (3)
- (11)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (7)
- (8)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (27)
- (4)
- (11)
- (1)
- (7)
- (7)
- (13)
- (1)
- (1)
- (16)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (8)
- (6)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (3)
- (10)
- (3)
- (1)
- (96)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (3)
- (1)
Filtered Search Results
Poltex Neonatal Universal Circuit Holder
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Neonatal Universal Circuit Holder aids in securing oscillator (HFOV), ventilator and IV tubing in the Neonatal Intensive Care Unit (NICU) isolette or warmer
Poltex XL Swab/Tongue Depressor Holder, Divided
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Easy clean holder
| Dimensions (L x W x H) | 4 x 4 x 4 in: Inside Dims |
|---|---|
| Material | PETG |
Poltex Fiber Optic Laryngoscope Blade Holster, Tape Mounted
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Works in conjunction with Poltex Fiber Optic Laryngoscope Blade Holder
Globe Scientific Half Size Tube Rack with RFID
These RFID enabled racks specific for Captrack™ come pre-assembled with a unique RFID disk. After processing your samples with CapTrack™ these racks will allow the user to easily track their specimens to the appropriate cold storage location for fast and easy recall.
| Height (Metric) | 57 mm |
|---|---|
| Depth (English) | 2.2 in. |
| Width (English) | 4 in. |
| Length (Metric) | 102 mm |
| Length (English) | 4 in. |
| Material | Nylon |
| Width (Metric) | 102 mm |
| Sterility | Non-sterile |
| Array | 6 x 6 |
| Includes | RFID |
| Dimensions (L x W x H) | 102 x 102 x 57 mm |
| For Use With (Equipment) | CapTrack™ |
| Depth (Metric) | 57 mm |
| Weight (English) | 1 lb. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Holds | Tubes (36) |
| Height (English) | 2.2 in. |
Poltex™ Biohazard Bag Box
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Benchtop biohazard bag holders allow for a cleanable mount for your biohazard bags.
| Array | 1 x 1 |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Product Type | Bag Rack |
| Shelves | None |
| Stackable | No |
| Color | Clear |
| Positions | 1 |
| Material | PETG |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Bags |
Globe Scientific Full Size Tube Rack with RFID
These RFID enabled racks specific for Captrack™ come pre-assembled with a unique RFID disk. After processing your samples with CapTrack™ these racks will allow the user to easily track their specimens to the appropriate cold storage location for fast and easy recall.
| Height (Metric) | 57 mm |
|---|---|
| Depth (English) | 2.2 in. |
| Width (English) | 4 in. |
| Length (Metric) | 200 mm |
| Length (English) | 8 in. |
| Material | Nylon |
| Width (Metric) | 102 mm |
| Sterility | Non-sterile |
| Array | 6 x 12 |
| Includes | RFID |
| Dimensions (L x W x H) | 200 x 102 x 57 mm |
| For Use With (Equipment) | CapTrack™ |
| Depth (Metric) | 57 mm |
| Weight (English) | 1 lb. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Dimensions (L x W) | 8 x 4 x 2.2 in. |
| Holds | Tubes (72) |
| Height (English) | 2.2 in. |
Poltex Endos Cleaning Pad Holder
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Endos Cleaning Pad Holder is used for holding a stack of bedside endoscopic cleaning kits
| Height (Metric) | 300 mm |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Width (English) | 7 in. |
| Length (Metric) | 178 mm |
| Color | Clear |
| Length (English) | 7 in. |
| Material | PETG |
| Width (Metric) | 178 mm |
| Sterility | Non-sterile |
| Dimensions (L x W x H) | 7 x 7 x 12 in. |
| Product Type | Basket |
| For Use With (Equipment) | Endscopy Cleaning Pads |
| Shelves | 1 |
| Stackable | No |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Height (English) | 12 in. |
Interscience BagRack
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The BagRack holds bags during sample prep.
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Product Type | Bag Rack |
| Shelves | None |
| Stackable | Yes |
| Color | Silver |
| Material | Stainless Steel |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Bags |
United Scientific™ Polypropylene Centrifuge Tube Box, Economy
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Centrifuge boxes offering affordable storage options for your tubes.
| Height (Metric) | 125 mm |
|---|---|
| Shape | Cubical |
| Length (Metric) | 145 mm |
| Color | Blue |
| Length (English) | 5.7 in. |
| Material | Polypropylene |
| Width (Metric) | 145 mm |
| Sterility | Non-sterile |
| Includes | Tube Box |
| Product Type | Tube Rack |
| For Use With (Equipment) | 15 mL Tubes |
| Shelves | None |
| Stackable | No |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Holds | Tubes |
| Height (English) | 4.9 in. |
Fisher Science Education™ 4-Way Microtube Racks
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Create as large of a rack as you need by linking together multiple 4-Way Microtube Racks.
| Height (Metric) | 5.2 cm |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Width (English) | 3.7 in. |
| Length (Metric) | 17.4 cm |
| Length (English) | 6.8 in. |
| Quantity | 5 Pk. |
| Material | Polypropylene |
| Width (Metric) | 9.5 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Array | Multi-Array |
| Dimensions (L x W x H) | 17.4 x 9.5 x 5.2 cm (6.8 x 3.7 x 2 in.) |
| Product Type | Microtube Rack |
| Shelves | None |
| Stackable | Yes, When Empty |
| Positions | 4 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Holds | Tubes (1.5, 15, and 50 mL) |
| Height (English) | 2 in. |
Medicus Health Stackable Specimen Cup Rack
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
∙Stackable Specimen Cup Racks are designed to hold specimen cups for histology and urinalysis ∙Racks hold 12 specimen cups up to 2.25" in Diameter∙Guaranteed to fit your specimen cups for histology, microbiology and urinalysis departments∙Patent Pending handle stacks racks in place when empty, partially full and filled∙Stacking design keeps specimens organized and upright∙Great for organizing, storing and transporting pap smear collection vials and cups∙Space saving design conserves refrigerator space, counter space and storage space∙Perfect for histology specimens and urine specimens∙Can be used for transporting specimens from collection areas∙Epoxy coated wire rack is autoclavable and safe for use in freezers, refrigerators and incubators∙Dimensions: 10"L x 8"W x 4.25"H
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
United Scientific™ Nessler Cylinder Rack
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Nessler cylinder storage rack safely stores cylinders when not in use.
| Height (Metric) | 63.5 mm |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Length (Metric) | 304.8 mm |
| Size | 304.8 x 63.5 mm |
| Color | Blue/White |
| Material | Polypropylene |
| Width (Metric) | 88.9 mm |
| Sterility | Non-sterile |
| Array | 1 x 6 |
| Includes | Tube Rack |
| Product Type | Tube Rack |
| Shelves | None |
| Stackable | No |
| Positions | 6 |
| Autoclavable | Autoclavable |
United Scientific™ Wire Epoxy-Coated Test Tube Rack
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Heavy Wire Test Tube Rack features a durable epoxy coating, and can hold up to 36 tubes.
United Scientific™ Multi Combination Racks
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
The Hartl disk is designed to demonstrate a number of optics principles,